Ekonomi Kötüye mi Gidiyor?

Mevcut iktidarlar döneminde ekonominin kötüye gittiği söylemleri bir takım çevrelerce çok sık dillendirilmektedir. Bundan 5 sene önce de 3 sene önce de şimdi de. Peki gerçek veriler ışığında bu durum gerçekten böyle midir?

Pozitif bilimlerde her duyduğuna inanmamak ve konuyu netleştirmek için araştırma ve deneyler yapmak şarttır. Tabi araştırılan konu üzerinde de bilgi, birikim ve tecrübe de önemlidir. Bir ekonomist değilim ama paylaşacağım veriler ışığında kendimce bir takım yorumlar yapacağım. Buradaki amacım kimseye birşeyler kanıtlamak ya da görüşlerimi benimsetmeye çalışmak değil. Hatta konu hakkında bilgili birileri yorumlarını bırakıp bizi aydınlatmaya çalışırsa çok sevinirim. Şimdi aşağıda kaynaklarını da belirttiğim grafikler paylaşıyorum ve bunların bana ne ifade ettiğini yazacağım. Herkesin katılımına açık bir konu lütfen görüşlerinizi bildirin.

1. Asgari ücretin yıllara göre her zaman o yılki enflasyondan daha fazla artmış. Hatta eldeki veriler Asgari ücretlilerin zamanla açlık sınırı olarak belirlenen tutarın üstüne çıktığı görülmektedir. Bu konuya ilişkin daha fazla veriye ve tablolara bu linkten ulaşabilirsiniz. Elimizdeki veriler 2002'den başlıyor. Bu tarihten itibaren bir artış gözlemlenmekte ve son yıllara gelindiğinde yaklaşık bir sabitleme gözlemlenmektedir. Ben burada kötüye gidiş göstergesi göremiyorum. Hatta bir iyileşme olduğu çıkarımına varıyorum. 2. Aşağıda Merkez Bankası  $ (dolar) rezervleri yıl bazında gösterilmektedir. Kaynak: https://ekonomiatlasi.com/mb-doviz-rezervi Bu grafiğe bakıldığında 2002'den itibaren $ rezervlerinde bir artış gözlenmektedir. 2013 yılında bir düşme görülmekteyse de bu sonradan toparlanmış gibi gözüküyor. 2013 teki düşüşü birçok kişi FETÖ ile ilişkilendirmektedir. 3. Aşağıda Merkez Bankası  Altın rezervleri yıl bazında gösterilmektedir o zamanki dolar karşılığı ile ifade edilmiştir. Kaynak: https://ekonomiatlasi.com/mb-altin-rezervi Bu grafiğe bakıldığında 2002'den itibaren altın rezervlerinde de bir artış gözlenmektedir. 2013 yılında dolar rezervinde de olduğu gibi bir düşme gözükmektedir. 4. Aşağıda Merkez Bankası  Genel rezervleri yıl bazında gösterilmektedir o zamanki dolar karşılığı ile ifade edilmiştir. Kaynak: https://ekonomiatlasi.com/mb-rezervi Tüm bu değerlere bakıldığında ülke ekonomisinde bir kötü gidiş mesajı alınmamaktadır. Peki günümüzde bu iktidar ekonomiyi mahvetti. Ülke battı gibi söylemleri kullananlar hangi verilere göre bi söylemi ısrarla tekrarlıyorlar. Somut bir gösterge sunulmadığı için de insanın aklına acaba ekonomiyi kötüleştirmek için işlem hacmini düşürmek adına manipülasyon yapılmaya mı çalışılıyor sorusu akıllara gelmiyor değil.